×

Jak hrát textovku

Textovky (někdy také nazývané "interaktivní fikce") popisují herní svět pomocí psaného textu. V každé lokaci v rámci herního světa si můžete přečíst její popis, seznam věcí, které vaše postava vidí, a seznam možných východů. Tyto hry se ovládají pomocí příkazů, které jsou adresované hlavní postavě hry. Textovky se obvykle hrají s tužkou a papírem, aby si hráči mohli kreslit mapu místností a zapisovat lokace jednotlivých předmětů a řešení hádanek. Ve hře 17. 11. 1989 příkazy a jejich předměty skládáte pomocí výběru z možností uvedených ve spodní části obrazovky. Nejprve pomocí vyznačené klávesy zvolte sloveso a poté předmět nebo směr. V případě, že není z čeho vybírat, program automaticky vybere jedinou možnou akci.

Abyste dosáhli cíle hry, který je popsaný v úvodu hry, musíte vyřešit několik hádanek. Řešení zpravidla spočívá v použití správného předmětu na správném místě. Hlavní hrdina může používat pouze předměty, které vidí nebo má u sebe. Seznam předmětů, které nese, vyvoláte příkazem "Inventář" (klávesa "I").

Pokud si nevíte rady, příkaz "Pomoc" (klávesa "O") zobrazí nápovědu k dané místnosti. V originální verzi hry však tato nápověda nebyla, přidali jsme ji až do naší konverze.

Pozici ve hře lze uložit a nahrát pomocí příkazů "Save" a "Load". Použít lze jeden z deseti připravených slotů; obsazené sloty jsou vyznačené modře. Pozice se ukládají na pevný disk vašeho počítače do lokálního úložiště webového prohlížeče. Zůstanou vám tedy i poté, co hru vypnete, avšak smažou se ve chvíli, kdy budete mazat soubory prohlížeče.

O hře 17. 11. 1989

Spolehneme-li se na datum uvedené přímo na úvodní obrazovce, tato hra byla vydána 19. 11. 1989, tedy hned dva dny po násilném policejním zásahu na Národní třídě. V té době ještě rozuzlení Sametové revoluce nebylo ani zdaleka jasné a oficiální média se snažila zprávy o událostech na Národní třídě ututlat. Textovka 17. 11. 1989 tematizuje touhu občanů po nezkreslených informacích. Demonstraci ukazuje z pohledu amatérského novináře, který má za úkol natočit svědectví o brutalitě policejního zásahu a poslat jej západním médiím. Autor - jehož identitu doposud neznáme - se podepsal pseudonymem Doublesoft. Zajímavá je i úvodní obrazovka (podepsaná pseudonymem Hoblsoft), která je svébytnou koláží protestních sloganů a grafiky převzaté z australské karate „mlátičky“ The Way of the Exploding Fist (1985).

Jak jsme hru rekonstruovali

Nejprve jsme analyzovali zdrojový kód v programovacím jazyce ZX Spectrum BASIC a pak jsme hru přepsali pro webové technologie (JavaScript, HTML a CSS) za použití vlastního na míru naprogramovaného enginu. Veškeré texty jsou původní, pouze s přidanou diakritikou a případnou opravou překlepů. Hádanky a jednotlivé herní mechaniky jsme se snažili co nejvěrněji reprodukovat. Oproti původní verzi jsou však v naší konverzi i následující změny:

Často kladené otázky (FAQ)

Zasekl/a jsem se a nevím, jak dál. Co mám dělat?
Zkuste použít příkaz POMOC. V případě největší nouze najdete kompletní návod na konci této stránky.

Je možné dostat se do stavu, kdy už hru nejde dohrát?
Ano, je to možné, pokud vyhodíte nebo zničíte předmět nutný k dohrání hry. V takovém případě můžete nahrát pozici nebo hru spustit znovu pomocí příkazů Load a Restart.

Narazil/a jsem na bug. Mám ho nahlásit?
Ano, nahlašte ho prosím pomocí tohoto formuláře.

Titulky

Návod

Pokud nutně potřebuješ vidět návod, označ kliknutím a přetažením myši následující odstavec:

Jděte na východ, seberte klíč, jděte na východ a pak na jih, otevřete dveře pomocí klíče, jděte do domu na jih, jděte do sklepa, najděte žebřík a vezměte ho, jděte zpět do přízemí, jděte do prvního patra domu, najděte schody do druhého patra a zamiřte tam, pod rohožkou najděte klíček, u poklopu použijte žebřík, vylezte na žebřík a pomocí klíčku otevřete poklop, jděte na střechu, najděte páčidlo "S-hák" a seberte ho, vraťte se do sklepa, najděte tam videokameru, pomocí páčidla otevřete bednu, vezměte z bedny kazetu, jděte opět na střechu, na střeše najděte baterie, vložte baterie do kamery, zasuňte kazetu do kamery, najděte místo s výhledem na Hradčany, začněte natáčet videokamerou a to je konec hry. [Autor návodu: Karel Ondráček (solaris108), ZX-Spectrum.cz, úpravy Jaroslav Švelch]

?